Analiza finansowa polega na wykorzystaniu danych finansowych w celu oceny wyników firmy i sformułowania zaleceń co do sposobów ich poprawy w przyszłości. Analitycy finansowi wykonują swoją pracę głównie w programie Excel, korzystając z arkusza kalkulacyjnego do analizowania danych historycznych i tworzenia prognoz dotyczących tego, jak ich zdaniem firma będzie radzić sobie w przyszłości. W niniejszym przewodniku omówiono najbardziej powszechne rodzaje analiz finansowych wykonywanych przez profesjonalistów.
Rodzaje analizy finansowej
Najbardziej powszechne rodzaje analizy finansowej to:
- Pionowa.
- Pozioma.
- Dźwignia finansowa.
- Wzrost.
- Rentowność.
- Płynność.
- Wydajność.
- Przepływy pieniężne.
- Stopy zwrotu.
- Wycena.
- Scenariusz i wrażliwość.
- Wariancja.
Analiza pionowa
Ten rodzaj analizy finansowej polega na przeanalizowaniu różnych składników rachunku zysków i strat. Podzieleniu ich przez przychody, aby wyrazić je w procentach. Aby ta analiza finansowa była najbardziej efektywna, wyniki należy porównać z innymi firmami z tej samej branży. Pozwoli to sprawdzić, jak dobrze radzi sobie firma.
Proces ten nazywany jest również czasem rachunkiem zysków i strat o wspólnej wielkości, ponieważ pozwala on analitykowi porównać firmy różnej wielkości, oceniając ich marże, a nie dolary.
Analiza pozioma
Analiza pozioma polega na rozrachunku danych finansowych z kilku lat i porównywaniu ich ze sobą w celu określenia stopy wzrostu. Pomoże to analitykowi określić, czy firma się rozwija, czy maleje, a także zidentyfikować ważne trendy.
Przy tworzeniu modeli finansowych zazwyczaj wykorzystuje się co najmniej trzyletnie historyczne informacje finansowe i pięcioletnie informacje prognozowane. Daje to ponad 8 lat danych do przeprowadzenia znaczącej analizy trendów, którą można porównać z innymi firmami z tej samej branży.
Analiza dźwigni finansowej
Wskaźniki dźwigni są jedną z najbardziej powszechnych metod stosowanych przez analityków do oceny wyników firmy. Pojedyncza miara finansowa, taka jak całkowite zadłużenie, może nie być zbyt wnikliwa sama w sobie. Dlatego warto porównać ją z całkowitym kapitałem własnym firmy, aby uzyskać pełny obraz struktury kapitałowej. Wynikiem jest wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego.
Typowe przykłady wskaźników to:
- Dług/kapitał własny.
- Dług/EBITDA.
- EBIT/odsetki (pokrycie odsetek).
- Analiza Duponta – kombinacja wskaźników, często określana jako piramida wskaźników, obejmująca analizę dźwigni finansowej i płynności.
- Dźwignia finansowa.
Analiza stopy wzrostu

Analiza historycznych stóp wzrostu i przewidywanie przyszłych stóp wzrostu stanowią istotną część pracy każdego analityka finansowego.
Typowe przykłady analizy wzrostu obejmują:
- Wzrost rok do roku (YoY).
- Analiza regresji.
- Analiza bottom-up (począwszy od poszczególnych czynników wpływających na przychody firmy).
- Także analiza top-down (począwszy od wielkości rynku i udziału w rynku).
- Inne metody prognozowania.
Analiza rentowności
Analiza rentowności jest rodzajem analizy rachunku zysków i strat, w której analityk ocenia, na ile atrakcyjna jest sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa. Typowe przykłady miar rentowności obejmują:
- Marża brutto,
- marża EBITDA,
- oraz marża EBIT,
- i marża zysku netto.
Analiza płynności
Jest to rodzaj analizy finansowej, która skupia się na bilansie, a w szczególności na zdolności firmy do wywiązywania się z krótkoterminowych zobowiązań (takich, których termin płatności jest krótszy niż rok). Typowymi przykładami analizy płynności są:
- Wskaźnik płynności bieżącej.
- Wskaźnik płynności gotówkowej.
- Kapitał obrotowy netto.
- Wskaźnik bieżący.
Analiza efektywności
Wskaźniki efektywności stanowią istotną część każdej solidnej analizy finansowej. Wskaźniki te określają, jak dobrze firma zarządza swoimi aktywami i wykorzystuje je do generowania przychodów i przepływów pieniężnych.
Typowe wskaźniki efektywności obejmują wskaźnik:
- rotacji aktywów,
- rotacji aktywów trwałych,
- konwersji gotówki,
- rotacji zapasów.
Analiza przepływów pieniężnych
Jak mówi się w finansach, gotówka jest królem, a zatem duży nacisk kładzie się na zdolność firmy do generowania przepływów pieniężnych. Analitycy w wielu dziedzinach finansów poświęcają czas na analizowanie profili przepływów pieniężnych spółek.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych jest doskonałym miejscem, aby zacząć, analizując każdą z trzech głównych sekcji: działalność operacyjną, działalność inwestycyjną i działalność finansową.
Typowe przykłady analizy przepływów pieniężnych obejmują:
- operacyjne przepływy pieniężne (OCF),
- wolne przepływy pieniężne (FCF),
- wolne przepływy pieniężne dla firmy (FCFF),
- oraz wolne przepływy pieniężne na rzecz kapitału własnego (FCFE),
- rachunek przepływów pieniężnych w rachunkowości.
Analiza Stopy zwrotu
W ostatecznym rozrachunku inwestorzy, kredytodawcy i finansiści koncentrują się na tym, jaką stopę zwrotu, skorygowaną o ryzyko, mogą uzyskać ze swoich pieniędzy. W związku z tym ocena stopy zwrotu z inwestycji (ROI) ma kluczowe znaczenie w tej branży.
Typowe przykłady miar stopy zwrotu obejmują:
- Zwrot z kapitału własnego (ROE).
- zwrot z aktywów (ROA).
- Także zwrot z zainwestowanego kapitału (ROIC).
- Rentowność dywidendy.
- Zysk kapitałowy.
- Księgowa stopa zwrotu (ARR).
- Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR).
- Wewnętrzna stopa zwrotu w finansach.
Analiza scenariuszy i wrażliwości
Kolejnym elementem modelowania finansowego i wyceny jest przeprowadzanie analizy scenariuszy oraz wrażliwości jako sposobu pomiaru ryzyka. Ponieważ zadanie polegające na zbudowaniu modelu do wyceny firmy jest próbą przewidzenia przyszłości, jest ono z natury bardzo niepewne.
Tworzenie scenariuszy i przeprowadzanie analizy wrażliwości może pomóc w ustaleniu, jak może wyglądać najgorsza lub najlepsza przyszłość firmy. Menedżerowie firm zajmujący się planowaniem i analizą finansową (FP&A) często przygotowują takie scenariusze, aby pomóc firmie w przygotowaniu budżetu i prognoz.
Analiza wariancji
Analiza wariancji to proces porównywania rzeczywistych wyników z budżetem lub prognozą. Jest to bardzo ważna część wewnętrznego procesu planowania i budżetowania w firmie, szczególnie dla specjalistów pracujących w działach księgowości i finansów.
Zazwyczaj proces ten polega na sprawdzeniu, czy odchylenie było korzystne czy niekorzystne, a następnie przeanalizowaniu go w celu określenia jego pierwotnej przyczyny. Na przykład, firma miała budżet w wysokości 2,5 mln USD przychodów, a jej rzeczywiste wyniki wyniosły 2,6 mln USD. Oznacza to korzystną wariancję w wysokości 0,1 mln USD, która wynikała z wyższych niż oczekiwano wolumenów (w przeciwieństwie do wyższych cen).
Najlepsze praktyki analizy finansowej
Wszystkie powyższe metody są powszechnie stosowane w programie Excel przy użyciu szerokiego zakresu formuł, funkcji i skrótów klawiaturowych. Analitycy muszą mieć pewność, że stosują najlepsze praktyki podczas wykonywania swojej pracy. Biorąc pod uwagę ogromną wartość i skłonność do błędów w dużych zbiorach danych.
Ignacy-Olech
Analiza finansowa firmy jest kluczowa. Każdy przedsiębiorca powinien ją wykonać.