Bank to instytucja finansowa, która oferuje klientom różnorodne usługi. Powszechnie nazywane są jako produkty bankowe. Obecnie można wyróżnić ich całą gamę. Niezależnie jednak od tego, jaki weźmiemy pod uwagę jego celem jest zaspokojenie potrzeb klientów. Warto zadać zatem dwa podstawowe pytania: czym są produkty bankowe? Jakie obecnie można wyróżnić produkty bankowe? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Podstawowe informacje o produktach bankowych
Produkty bankowe, tak jak zostało to już wskazane powyżej, to wszystkie usługi, które oferuje bank. Dotyczy to zarówno stałych, jak i przyszłych klientów. Obecnie wskazanych produktów bankowych jest naprawdę wiele, a to jakie oferuje konkretna instytucja finansowa, zależy już tylko od niej. Jednak duża konkurencja na rynku powoduje, że oferty są do siebie bardzo zbliżone, a różnią się jedynie szczegółami.
Zgodnie z powyższym należy wskazać następujące produkty bankowe, które można znaleźć w ofercie każdego banku:
- Konta rozliczeniowe – dla klientów indywidualnych i firm;
- Konta oszczędnościowe;
- Kredyty;
- Karty kredytowe;
- Karty płatnicze;
- Usługi elektroniczne;
- Ubezpieczenia.
Konta rozliczeniowe
Konto rozliczeniowe, inaczej osobiste, nazywane jest również w skrócie ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). W praktyce oznacza konto, które posiada większość społeczeństwa i które służy do realizacji różnorodnych rozliczeń finansowych. To właśnie na nie m.in. otrzymujemy wynagrodzenie, czy płacimy rachunki za internet. Ponadto należy podkreślić, iż to właśnie ROR uznawane jest za podstawowy produkt bankowy. To jakie są koszty związane z jego prowadzeniem zależy już od konkretnego banku. Bardzo często obecnie można spotkać się z jego darmową wersją. Warunkiem jest jednak np. otrzymywanie wynagrodzenia na konto, czy wykonanie przelewów na określoną kwotę.
Konto rozliczeniowe może założyć każda osoba, która ma zdolność do czynności prawnych. Jedynym warunkiem do samodzielnego dysponowania nim jest skończenie 13 roku życia.
Oprócz kont rozliczeniowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych, instytucje finansowe stworzyły produkty tego typu przeznaczone dla przedsiębiorców.
Konta oszczędnościowe
Drugim, równie popularnym produktem bankowym, często wykorzystywanym przez klientów jest konto oszczędnościowe. Przeznaczone jest ono dla osób fizycznych, a jego celem jest ułatwienie gromadzenia pieniędzy.
Miesięczne koszty prowadzenia konta oszczędnościowego, podobnie jak w przypadku konta rozliczeniowego, uzależniona są od oferty konkretnego banku. Jeżeli więc chcemy skorzystać z takiej usługi, warto porównać wcześniej oferty kilku instytucji finansowych.
Kredyty
Trzecie miejsce na podium korzystania z produktów bankowych zajmują kredyty. Oczywiście tutaj również występuje podział, tzn. są kredyty przeznaczone dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Klienci indywidualni mogą skorzystać z kredytów konsumpcyjnych i kredytów hipotecznych. Kredyt konsumpcyjny może być wykorzystany na dowolny cel (np. zakup samochodu). Z kolei kredyt hipoteczny (jak sama nazwa wskazuje) na cele mieszkaniowe. W jego ramach można wyróżnić kolejny podział, w tym m.in. kredyt budowlany.
O produkt bankowy w postaci kredytu, może wystąpić każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. W przeciwieństwie jednak do wyżej opisanych usług, w tym przypadku należy spełnić określone przez konkretny bank wymagania, aby decyzja była pozytywna. Oczywiście chodzi przede wszystkim o zdolność kredytową. Ta uzależniona jest od wielu czynników, które wszystkie razem decydują o przyznaniu nam wnioskowanej kwoty lub otrzymaniu odmowy.
Karty kredytowe
W ostatnim czasie na popularności zyskują karty kredytowe. W porównaniu z powyższymi usługami bankowymi jest to stosunkowo nowy produkt bankowy. Nie są to karty płatnicze wydawane do rachunku, za co bardzo często są uznawane. Korzystanie z nich jest podobne do kredytu. Tak więc, aby otrzymać kartę kredytową na konkretną kwotą (do wydawania) konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej. Oczywiście ubiegać się o nią mogą jedynie osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Karty kredytowe przydają się np. podczas wakacji, jeżeli chcemy wypożyczyć samochód. Bowiem to właśnie one są dla wypożyczalni zabezpieczeniem w razie wystąpienia jakiejkolwiek szkody.

Karty płatnicze
Powszechną usługą bankową, która staje się niejako standardem są karty płatnicze. Aby posiadać taką kartę koniecznie jest założenie konta rozliczeniowo-oszczędnościowego (ROR). Tak więc prowadzenie rachunku jest tutaj elementem fundamentalnym. Środki jakie mamy do dyspozycji w związku z nią są takie jakie mamy zgromadzone na koncie. Koszty z jej posiadaniem są uzależnione od oferty banku. W większości obecnie spotyka się ofertę darmową, za wykonanie np. transakcji na min. 50 zł w miesiącu. Ważne jest, że karty płatnicze wydawane są na konkretny okres, po którym należy wymienić nasz środek płatniczy na nowy.
Ubezpieczenia
Duża konkurencja i rozwój bankowości spowodował, że do oferty te instytucji finansowe zaczęły dodawać ubezpieczenia. Tak więc możemy się obecnie spotkać z możliwością ubezpieczenia domu, mieszkania, samochodu, czy swojego życia już nie tylko w agencji ubezpieczeniowej, ale również w banku.
Podsumowanie
Usługi bankowe są obecnie różnorodne. Śmiało można powiedzieć, że na przestrzeni lat zakres został tak rozwinięty, że bank oferuje nam już kompleksowe podejście w sferze finansowej. Prowadzenie konta jest standardem, a coraz popularniejsze staje się oferta internetowa. To właśnie ona pozwala nam na korzystanie z oferty bankowej z dowolnego miejsca na świecie, a tym samym załatwienie większość spraw w formie online. To jakie są koszty związane z korzystaniem z konkretnych produktów bankowych zależy od oferty danego banku. Dlatego przed podjęciem decyzji z jakiej instytucji finansowej będziemy korzystać warto zaznajomić się z kilkoma ofertami.
Pablo
Kredyty to chyba najpopularniejszy produkt bankowy wszech czasów. Szkoda, że dziś są tak wysokie raty…